Kiwanis Festival Results

The Telegram
Send to a friend

Send this article to a friend.

The Kiwanis Music Festival of St. John’s runs until Feb. 27.

Here are the latest results from the competition, as provided by the music festival organizing committee:

Monday, Feb. 17

D.F. Cook Recital Hall - Adjudicator - Caroline Schiller

Class 1130-A  Musical Theatre - 14 Yrs. & Under

1st  Lauren Hayward 88

2nd Jane Hutchings 87

3rd  Grace MacDonald , Claire Borgaonkar 86

Class 1120-A  Musical Theatre  - 15 Yrs. & Under

1st   Madeleine Pollett 88

2nd  Amber Hynes , Noah Jacobs  87

3rd  Olivia Young , Danielle Pynn 86

Tuesday, Feb. 18

Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3460-B Piano - Solo 10 Yrs. & Under - Modern/Romantic

1st   Jason Jihwan Wang 89

2nd  Samuel Bruce  88

3rd   Jasmine Rahman 87

Class 3970-A Piano - Canadian Compositions - 11 Yrs. & Under

1st    Laura Kieley 90

2nd   George Xie   89

3rd    Emma Moores 88

Class 3950-B Piano - Canadian Compositions - 14 Yrs. & Under

1st    Elizabeth Blake   87

2nd   Heather Dormody 86

3rd   Erin Burt, Emma Cole 85

Adjudicator - Doug Dunsmore

Class 6640 - Choral - Elementary School Choirs

1st    Lakecrest Elementary Choir  89

Class 6645 - Choral - Primary School Choirs

1st    Lakecrest Primary Choir   90

Class 6636 - Choral - Choirs - Male,Female, or Mixed - Part Singing - 14 Yrs. & Under

1st    Lakecrest Chamber Choir   91

Class 6650 - Choral - Grade 2 or Grade 3 Choirs

1st    Hazelwood Grade 2 Choir   87.5

Adjudicator - Caroline Schiller

Class 1170-D Vocal - Musical Theatre - 10 Yrs. & Under

1st    Claire Donnan 89

2nd    Hayley Collins, Ashley Howe   88

3rd    Christopher Swyer, Laura Melvin 87

Class 1180-B Vocal - Musical Theatre - 9 Years & Under

1st    Liliana O’Driscoll   88

2nd   Gavin Hull, Alexander Ross, 87

3rd   Jordyn Muggeridge, Maria Whitten, Sara Benoit   86

Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3680- Piano Duets - 12 Yrs. & Under

1st    Sam Anderson & Ub Oyet   85

2nd   Aaron Greenland & Ashton Greenland  80

Class 3690 - Piano Duets - 11 Yrs. & Under

1st    Clara Argentino & Samson Argentino 89

2nd   Sasha Steeves & Rashmi Elangage 88

3rd   Lisa Bourne & Emily Meade 87

Class 3900 - Piano - Trio - Junior 12 Yrs. Under

1st    Jasmine Bridger, Daria Walsh, Kathleen Walsh   81

Class 3910 - Piano Solo for Students with 3 Yrs. Or less of Training

1st    Jewelia Grimes   86

2nd    Prita Dutta   84

3rd    Sophia Hawco, Olivia Gillespie   81

Class 3970-B Piano - Canadian Compositions - 11 Yrs. & Under

1st    Rashmi Elangage 91

2nd   Emily Meade   90

3rd    Grace Myles, Serena Piercey 89

Class 4030 - Newfoundland Composition - 10 Yrs. & Under

1st    Grace Walsh   84

2nd    Matthew McCarthy   83

Adjudicator - Doug Dunsmore

Class 2000 - Vocal Boys Solo - Unchanged Voices - 12 Yrs. & Under

1st     Nicholas Keough    88

2nd    Ian Williams    87.5

Class 1910 - Vocal Girls Solo - 9 Yrs. & Under

1st     Maggie Carew    87

2nd    Sarah Pace    86

3rd    Sara Benoit, Avery Gamble   85

Class 1020-B Vocal - Concert Group, Jr. 12-15 Yrs.

1st    Nicholas Bendzsa    89

2nd    Grace Clarke    87

3rd    Leah Hatcher   86

Adjudicator – Caroline Schiller

Class 1110-A - Vocal Musical Theatre - 16 Yrs. & Under

1st     Kyle Dalton    88

2nd    Emily Pearce, Shauna Field   87

3rd    Maria Halleran, Rachel Whelan  86

Class 1090 - Vocal - Musical Theatre - Sr. 18 Yrs. & Over

1st    Hayley Greenslade    87

2nd    Morgan Squibb   86

3rd    Kristina Porter   85

Class 1100-A Vocal Musical Theatre - 17 Yrs. & Under

1st    Alyta Langmead    88

2nd    Roland Penney    87

3rd    Aylsa O’Keefe, Carissa Abbot   86

Organizations: Under1st Lakecrest Chamber

Geographic location: Newfoundland

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments