Kiwanis Music Festival results

The Telegram
Send to a friend

Send this article to a friend.

The Kiwanis Music Festival of St. John’s concludes today. Here are the latest results from the competition, as provided by the music festival organizing committee:

The annual Kiwanis Music Festival of St. John’s presented its Junior Rose Bowl awards Tuesday night.
Shown here are the winner of the N.C. Hutton Junior Vocal Rose Bowl Mary Niamh McGettigan (second from left) with the donor’s daughter Ronalda Hutton MacDonald (left) and Nina Weber (Violin) (second from right), winner of the CBC Junior Instrumental Rose Bowl with CBC’s Debbie Cooper. For more festival results, see page D6. — Submitted photo

February 26

West End Baptist Church

Adjudicator - Jane Davidson Snider

Class 1160-B - Vocal -  Musical Theatre - 11 Yrs. & Under

1st    Maria Tizzard    91

2nd    Robert Handrigan, Sophie Hale    88

3rd    Lisa Bourne    86

Class 1150-D Vocal - Musical Theatre - 12 Yrs. & Under

1st    Sarah Drover    90

2nd    Lauren Davis    89

3rd    Abby Schwartz    88

Salvation Army Citadel

Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3450 - Piano - Solo 10 Yrs. & Under - Classical

1st    Jason Jihwan Wang   89

2nd    Sarah Watkins    88

3rd    Norman Chen, Evan Carter    87

Class 3320-A Piano - Solo - 14 Yrs. & Under - Impressionist/Modern

1st    Shane Williams    90

2nd    Amber Boutcher    89

3rd    Adam Conway    87

Class 3430-A Piano - Solo - 11 Yrs. & Under - Modern/Romantic

1st    George Xie    88

2nd    Ryan Reddigan, Serena Piercey    87

3rd    Julia Bulman, Alexis Holwell    86

Suncor Energy Hall

Adjudicator - Martha Gregory

Class 5120 - Strings - Violin Solo - Level 3

1st    Matilda Goldie    89

Class 5060 - Strings - Concerto Class for Strings - Jr. 17 Yrs. & Under

1st    Nina Weber    89

2nd    Jennifer Mong, Rashmi Elangage   88

Class 5360 -F Strings - String Solo - Classical - Any Level 1-6

1st    Christopher Qiu    91

Class 5350-D String Solo - Baroque -

Level 1-6

1st    James Song    90

2nd    Naomi Brown, Nicholas Qiu    88

3rd   Antonia Francis, Andrew Pocius   86

St. Mark’s Anglican Church

Adjudicator - Monette Gould

Class 1520-A Vocal - Traditional Folk Song Solo - 10 Yrs. & Under

1st    Natalie Young    89

2nd    Charlotte Fowler    88

3rd    Julia Bryant    87

Class 1340 - Vocal - Song Of Newfoundland Solo - 14 Yrs. & Under

1st    Lauren Hayward    92

2nd   Haylee Field    88

3rd   Maria Fitzpatrick    87

Class 1500-B - Vocal Traditional Folk Song Solo - 12 Yrs. & Under

1st    Grace Nolan    90

2nd    Alice Macgregor    89

3rd    Kate King-Jesso, Megan Moret    87

St. James United Church

Adjudicator - Frederique Vezina

Class 1310 - Vocal - Song Of Newfoundland Solo - 17 Yrs. & Under

1st    Kathleen Daly    90

2nd    Alyta Langmead, Julianne Meaney    86

3rd    Victoria McClintock    85

Class 1980 - Vocal - Boys Solo - 16 Yrs. & Under

1st    Nick Thoms    84

2nd    Joshua Hartery    83

3rd    Alan O’Brien    82

Class 1320 - Vocal Song of Newfoundland Solo - 16 Yrs. & Under

1st    Kyle Dalton    91

2nd    Darcy Taylor, Shauna Field    90

3rd    Heather Elliott, Cheyenne Jordan    89

Salvation Army Citadel

Adjudicator - Janet Fothergill

Class 3260 - Piano - Solo 15 Yrs. & Under - Classical

1st    Joshua Veber    91

2nd    Lauren McKenney    90

3rd    Joshua Hartery, Dylan Short    84

Class 3210 - Piano Solo - 16 Yrs. & Under - Baroque

1st    Esmee Gilbert    87

Class 3630 - Piano - Duets - 17 Yrs. & Under

1st    Katherine Moffatt & Abby McCarthy    86

Class 3220 - Piano - Solo - 16 Yrs. & Under - Classical

1st    Emily Trenholm    81

2nd   Emily Pearce    80

3rd    Anna Walsh     79

Class 3930 - Piano - Canadian Compositions - Sr. 18 Yrs. & Over

1st    Timothy Brennan    93

Class 3120 - Piano - Solo - Impressionist/Modern - Over 18 Yrs.

1st    Rebecca Hender    90

2nd    Bradley Bonnell, Adrenne Janes    88

3rd    Kelly Perchard    86

Wesley United Church

Adjudicator - Fiona Wilkinson

Class 7080 - Brass - Cornet or Trumpet Solo - Level 4

1st    Sarah Coffin    84

Class 7100 - Brass - Cornet or Trumpet Solo - Level 2

1st    Molly Pomeroy   87

Class 7150 - Brass - French Horn Solo - Level 3

1st    Carissa Abbott    82

Class 7190 - Brass - Trombone Solo - Level 5

1st    Mark Howells 88

Class 7090 - Brass - Cornet or Trumpet Solo - Level 3

1st    Andrew Ross     88

2nd    Benjamin McCarthy    83

Class 7250 - Brass - Euphonium or Baritone Solo - Level 5

1st    Zachary Wheeler   82

Class 7420-C Brass - Brass Solo - Any Brass Instrument - Baroque - Level 3

1st    Kathleen Mason    84

Class 7430-E Brass - Brass Solo - Any Brass Instrument - Classical - Level 5

1st    Emily Finch    84

Class 7500 - Brass - Duets Any Brass Instrument - Level 3

1st    Nora Boone & Sarah Davis    85

Class 7510 - Brass - Duets - Any Brass Instrument - Level 2

1st    Ashley Stringer & Roby Morrison 85

Class 8090 - Woodwind - Flute Solo - Level 3

1st    Megan Spencer    85

Class 8080 - Woodwind - Flute Solo - Level 4

1st    Lauren Stringer 86

2nd    Rachel Howells 85

3rd    Julia Stanley    83

St. Mark’s Anglican Church

Adjudicator - Jane Davidson Snider

Class 1150-E Musical Theatre - 12 Yrs. & Under

1st    John Wadman-Scanlan    93

2nd   Kate King-Jesso   89

3rd    Erin Lee    88

Class 1170-B - Musical Theatre - 10 Yrs. & Under

1st    Stella Heald    90

2nd   Julia Bryant    89

3rd    Alyssa Goff, Matthew Suter, Abigail Briffett   88

Geographic location: Newfoundland

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments