Full schedule for the 38th annual Newfoundland and Labrador Folk Festival

Send to a friend

Send this article to a friend.

It's a busy weekend full of music at Bowring Park, starting Friday night. Here's the full line-up.

Mother, daughter and grand kids, the folk festival has something for everyone.

TD MAIN STAGE

Friday, August 8, 2014 – Main Stage

6:15 p.m. — Opening Ceremonies

6:30 p.m. — Kat McLevey

7 p.m. — Fiona Shea

7:15 p.m. — Zhambai Duo + Patrick Boyle

8 p.m. — Songwriters Circle: Hosted by Kim Stockwood with Craig Young, Steve Maloney and Joanna Barker

9 p.m. — 2014 Lifetime Achievement Award presentation: Mrs. Clara Belle Fennelly

9:05 p.m. — Connemara

9:50 p.m. — Matt Andersen

11 p.m. — The Dardanelles

Saturday, August 9, 2014 (day) – Main Stage

1 p.m. — The Miawpukek Children’s Ensemble

1:35 p.m. — A Few Yarns: Storytelling with Dave Paddon, Paul Dean, Dave Penny, and Anita Best

2:10 p.m. — Allan Ricketts and Mike Mutrey

2:40 p.m. — Fellows with Bellows: Accordion Workshop with Daniel Payne (A Crowd of Bold Sharemen), Jesse Lege (Cajun Country Revival), Pierre-Luc Dupuis (De Temps Antan), Aaron Collis (The Dardanelles)

3:10 p.m. — Rik Barron

3:50 p.m. — The Benoits

Saturday, August 9, 2014 (evening) – Main Stage

7 p.m. — Steve Maloney

7:30 p.m. — Duane Andrews and Craig Young

8 p.m. — Jesse Lége, Joel Savoy and The Cajun Country Revival

8:45 p.m. — A Crowd of Bold Sharemen

9:30 p.m. — De Temps Antan

10:15 p.m. — The Fortunate Ones

11 p.m. — Gord Downie

Sunday, August 10, 2014 (day) – Main Stage

1 p.m. — City On The Coast

1:30 p.m. — St. John’s Song Circle featuring four members of this long running St. John’s tradition

2:10 p.m. — Julia Bowdring and Ryan Bourgeois

2:40 p.m. — The Blue Drop

3:15 p.m. — Sheesham and Lotus

3:50 p.m. — The Freels

Sunday, August 10, 2014 (evening) – Main Stage

7 p.m. — Anita Best and Sandy Morris

7:25 p.m. — Terry Kelly

8:10 p.m. — Kevin Burke

8:55 p.m. — The Burning Hell

9:40 p.m. — Basia Bulat

10:50 p.m. — The Masterless Men

11:50 p.m. — Ode to Newfoundland – Festival Sign Off

INSTRUMENTAL TENT

Saturday Morning

10 a.m. — Trad from Around the World with Curtis Andrews, Kurai Mubaiwa, Darren Browne & Ilia Nicoll, Hadi Miloo, and Joel Savoy

11 a.m. — Strings ‘n’ Things with Rik Barron, Duane Andrews, Craig Young, Pat Boyle, Scott Schillereff, and Emilia Bartellas

12 p.m. — Newfoundland Trad with Wanda Crocker, Aaron Collis, Gerry Strong, Dave Penny, and Jean Hewson

Sunday Morning August 10th

10 a.m. — Just a Fiddle and Kevin Burke

11 a.m. — Reeds and More Reeds with Roger Scofield, Danny Doyle, and Fergus Brown-O’Byrne

12 p.m. — An Early Afternoon Session with Michelle Brophy, Billy Sutton, Tatsu Oki, and Paddy Mackey

ORAL TRADITIONS TENT

Saturday Morning August 9th

10 a.m. — Three Chords and the Truth with Allan Byrne, Karla Pilgrim, Aaron Collis, and Craig Young

11 a.m. — Songs and Their Singers with Kat McLevey, Matthew Byrne, and Fortunate Ones

12 p.m. — Power Ballads with Linda Byrne, Matthew Byrne, Anita Best, and Daniel Payne

Sunday Morning August 10th

10 a.m. — Dynamic Duos with The Blue Drop, Sammy Lind and Nadine Landry (Foghorn String Band), Jim Payne and Fergus O’Byrne, Tom Power and Bryan Power

11 a.m. — Silly Songs with Paul Dean, Jim Payne, and Dave Penny

12 p.m. — The Sunday Gospel with Linda Byrne, Craig Young, Rik Barron, and Tom Power

DANCE TENT

Saturday Afternoon August 9th

1 p.m. — Highland Dance with Lisa Manouchehri, Jana Gillis, Angela Carter-McAuslan, and Jasmine McMorran (fiddle)

2:10 p.m. — Mhande Traditional Dance from Zimbabwe with the Zambai Duo

3:20 p.m. — Irish Set and Céilí Dance with Bert and Annie Moran (teachers) and Roger and Jan Scofield (Uilleann Pipes/whistle and Guitar/concertina)

Saturday Evening August 9th

7 p.m. — Evening Dance with Jim Payne

Sunday Afternoon August 10th

1 p.m. — Hambone and Buck Dancing (body percussion and percussive dance) with Sheesham and Lotus

2:10 p.m. — New England Contra Dance with Fiona Shea and Danny Mills

3:20 p.m. — Cajun Dance with Joel Savoy, Jesse Lége and the Cajun Country Revival

ESPACE FRANCO

Samedi, 9 août

10h30 — Juliette LeFrançois Bélanger

10h45 — Marie Jo Power

11h15 — Envoi

11h45 — Jenna Maloney

12h00 — Les Benoits

12h30 — Session du Gaboteur

13h00 — De Temps Antan

13h30 — Sabrina Roberts

14h00 — Pascal Asselin

14h45 — Anita Best

15h15 — André Theriault

16h00 — Krystin Pellerin

Dimanche, 10 août

10h30 — Bienvenue

10h45 — André Theriault

11h30 — Catherine Chaffe (Ombre chinoise)

12h00 — Classe de troisième de l’école des Grands-Vents (Ombre chinoise)

12h30 — The Cajun Country Revival

13h00 — Charlotte-Anne Malischewski

13h30 — Justin Burnett

14h00 — Chris Driedzic

14h45 — Colleen Power

15h45 — Mary Barry

 

Organizations: The Blue

Geographic location: Newfoundland and Labrador, Zimbabwe, New England

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments

Recent comments

  • JMAP
    August 09, 2014 - 13:18

    You would think the organizers/commitee would have an alternate venue on standby.....so many looking forward to it....who don't want to be out in thunder and lightening or heavy rain. What about the Remax Centre/Curling Club???