Second to none this time

Telegram Sports
Send to a friend

Send this article to a friend.

Max Athletics and RMM, runners-up last year, take 2014 championships at Harbour Grace Regatta

After finishing second in the championship races last year, ladies’ crew Roebothan McKay Marshall (RMM) and men’s team MAX Athletics exacted a measure of revenge in the 152nd Harbour Grace Regatta Saturday.

At Lady Lake, RMM posted a time of five minutes and 24.85 seconds to dash any chance at a Triple Crown for the MAX Athletics girls (5:27.09), who claimed the 2013 title by under a second. Their MAX male counterparts, however, crossed the line in a blistering 9:54.19, a full 21 seconds faster than Toyota Plaza, last year’s championship crew and triple crown winners.

Men’s crew Bussey Horwood, Placentia winners and fastest boat at the Royal St. John’s Regatta Time Trials, didn’t take part in Harbour Grace.

Members of the women’s champs, cox’ed by Gord Delaney, are Amanda Ryan, Meghan Kavanagh, Beth Davis, Chairmaine Wiseman, Tina Hunt, Wendi Young and spare Alison Jones.

Ellsworth Estates was third in the women’s final in 5:38.00 and India Gate clocked a 5:41.07 to finish fourth.

The men’s champs are Charlie Price, Andrew Williams, Alex Brandt, Eric Hann-Quinn, Andrew Bonnell and Frank Norris and cox Colin Pike.

In the men’s championship race, Magma Contracting & Management crossed the line in 11:03.23 for third and Counter Corner took fourth with an 11:56.89.

The Royal St. John’s Regatta is scheduled for Aug. 6, weather permitting.

 

RESULTS

Race 1, Fisherman Labour Race

1. Max Athletics    9:49:19

2. Toyota Plaza    9:59:15

3. Magma Contracting & Management    10:24:13

4. Counter Corner    11:28:34

 

Race 2, 1st Senior Ladies Race

1. Ellsworth Estates    5:24:44

2. Roebothan McKay Marshall    5:24:44

3. Max Athletics    5:28:66

4. India Gate    5:41:93

 

Race 3, 2nd Senior Ladies Race

1. Restwell Mattress    5:50:50

2. Seaforce Diving    5:58:44

3. All Pro Drywall    6:01:55

4. Summit Plumbing    6:13:12

 

Race 4, 3rd Senior Ladies Race

1. On Side Restoration    6:09:60

2. Foley's Martial Arts    6:28:30

3. Remax    6:31:31

4. Dream Kitchen    6:32:00

 

Race 5, 4th Senior Ladies Race

1. Christian's    6:30:16

2. Premier Athletic Therapy    6:39:75

3. Stewart McKelvey    6:48:34

 

Intermediate

1. Gardner Coombs Winsor Coombs    6:24:82

Race 6, 5th Senior Ladies Race

1. Aylward's Designs Plus Print Shop    6:46:37

2. Skyway Rental    6:57:17

 

Race 7, 6th Senior Ladies Race

1. Hickman Chevrolet Cadilac    6:28:55

2. R. Tetford & Son    6:45:79

3. NL Ladies Row UK    6:54:19

 

Race 8, 7th Senior Ladies Race

1. Gateway Family Chiropractic    7:03:44

2. Dave's Tire Craft    7:27:85

DQ Baile Branagh    6:15:68

 

Race 9, 8th Senior Ladies Race

1. Aqua Crab Producers    7:18:80

2. Heart & Sole    7:36:91

 

Race 10, Squirt Girls and Boys Race

1. Baccaliew Trail Animal Hospital    4:09:09

2. Robren Trucking Ltd.    4:46:66

3. Terry Barnes Family    5:36:63

4. Aqua Crab Producers    6:23:62

 

Race 11, 1st Midget Girls Race

1. Riverhead Irving    7:34:70

2. Precision  Quality Inspections    8:48:28

3. LCP Nautical    9:16:38

 

Race 12, Midget Boys Race

1. Bill's Barbour Shop    5:44:94

2. DF Barnes    5:55:50

3. Harbour Grace Ocean Enterprises    6:06:18

 

Race 13, 2nd Midget Girls Race

1. Harold Hotel    6:03:01

2. Brake's Heating    6:34:47

3. French's Ent./Anne Craft    7:08:91

4. Subway    8:03:60

 

Race 14, Juvenile Ladies Race

1. Allied Constructors/Highlanders    6:48:59

2. Avalon Trimline    7:08:60

 

Race 15, Peewee/Juvenile Boys Race

1. Marc Cooper Law Office (Pee Wee)    8:28:24

2. Performance Centre (Juvenile)    13:20:25

 

Race 16, 1st Family Race

1. Chafe    6:20:09

2. Pike    7:01:31

3. Elens    7:36:19

 

Race 17, 2nd Family Race

1. Baker    7:16:97

2. Spicer    7:19:50

3. Verge    9:41:03

 

Race 18, Ladies’ championship

1. Roebathan McKay Marshall    5:24:85

2. Max Athletics    5:27:09

3. Ellsworth Estates    5:38:00

4. India Gate    5:41:07

 

Race 19, Men’s championship

1. Max Athletics    9:54:19

2. Toyota Plaza    10:15:87

3. Magma Contracting & Management    11:03:23

4. Counter Corner    11:56:89

 

 

Organizations: Max Athletics and RMM, Magma Contracting Management, Crab Producers Foley's Designs Plus Print Shop Baccaliew Trail Animal Hospital Robren Trucking Barbour Shop Allied Constructors/Highlanders 6

Geographic location: India Gate

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments