Bursey rallies to defend his provincial junior men's golf title

Telegram Sports
Send to a friend

Send this article to a friend.

Gander teen wins fourth straight crown; Coleman tops female division

Gander’s Blair Bursey overcame a five-stroke deficit recording a ­final-round 77 to take the 2014 Royal LePage Junior Boys’ Golf Championship with a one-stroke victory over Nathan Peters of Clovelly Friday on the Osprey Course of Clovelly Golf Club in St. John’s.
It was Bursey’s fourth straight junior title.

Ten-year-old Joseph Cluney of Corner Brook, a member of the Blomidon Golf Club, was the youngest player at the 2014 Royal LePage provincial junior golf championships, which finished at the Clovelly Golf Club in St. John’s on Thursday afternoon. Cluney was voted the most improved player for the tournament.

Peters, who recorded an 83 on the final day, finished with a total of 240, good for second place and two strokes ahead of Jack McCarthy, also of Clovelly.

In the girls’ junior championship, Lorraine Coleman of Glendenning Golf Club carded a final-day 96 to clinch the title over Angela Earle of Humber Valley Resort. Earle secured a second-place finish, recording a total of 301 that put her two strokes ahead of Jillian Lawlor from Clovelly.

In the juvenile division, McCarthy led the division wire to wire to capture his first title with a three-day total of 242, finishing three strokes ahead of fellow Clovelly member Drew Stonehouse.

Rounding out the top three in the division was Mitchell McGrath of Glendenning, who recorded an 86 on the final round for a three-day total of 250.

In the bantam division, Matthew Bonnell of Blomidon Golf Club carded an 84 for a total of 246 to claim the title. Nash Denic of Clovelly recorded a 265 over three days to take second place, one stroke ahead of Evan D’Angelo, also from Clovelly.

Abigail Hickey of Blomidon Golf Club took top honours in the girls’ juvenile division with a three-day total of 339.

 

 

 

 

Final results

Junior girls

Golfer, home course    Day 3/final

Lorraine Coleman, Glen    96 —298

Angela Earle, HVR    99 — 301

Jillian Lawlor, Clov    98—303

Abigail Hickey, Blom    115—339

Kelly Brown, Clov    109—341

Paige Hickey, Blom    119—378

Taylor Cormier, Blom    127—387

———

Junior boys

Golfer, home course    Day3 /final

Blair Bursey, Gan    77—239

Nathan Peters, Clov    83—240

Jack McCarthy, Clov    82—242

Drew Stonehouse, Clov    83—245

Matthew Bonnell, Blom    84—246

Mitchell McGrath, Glen    86—250

Ryan Burton, Blom    86—255

Brett Vokey, Clov    86—258

Grant Lane, Clov    89—260

Andrew Bruce, Blom    85—261

Zachary Hiscock, Blom    90—264

Nash Denic, Clov    91—265

Daniel Bruce, Blom    88—265

Evan D’Angelo, Clov    92—266

Matt Mills, Clov        91—267

Patrick Hickey, Blom    92—269

Nathan Tucker, Clov    94—270

Steven Casey, Clov    92—275

Matthew Antle, GF    92—276

Alex Dolomount, Glen    88—276

Eric Evans, GM        93—277

Charlie Bell, Clov    90—278

Dylan Yee, Clov        92—278

Luke Sellars, Glen    92—280

Nathan King, Blom    98—282

Gregory Kehoe, Glen    102—283

Luke Penney, PP    96—284

Morgan Janes, Glen    99—285

Michael Maloney, Glen    94—286

Kurtis Rodgers, BH    91—288

Jared Milley, Glen    90—289

Peter Goodridge, Clov    98—290

Jonathon Cashin, Gan    93—299

Frank Coleman, Glen    101—301

Daniel Penney, Blom    115—326

Joseph Cluney, Blom    117—340

———

Juvenile boys

Golfer, home course    Day 3/final

Jack McCarthy, Clov    82—242

Drew Stonehouse, Clov    83—245

Mitchell McGrath, Glen    86—250

Grant Lane, Clov    89—260

Andrew Bruce, Blom    85—261

Daniel Bruce, Blom    88 — 265

Patrick Hickey, Blom    92 —269

Nathan King, Blom    98 — 282

Morgan Janes, Glen    99 —285

Kurtis Rodgers, BH    91 —288

Frank Coleman, Glen    101—301

———

Bantam boys

Golfer, home course    Day3//final

Matthew Bonnell, Blom    84— 246

Nash Denic, Clov    91—265

Evan D'Angelo, Clov    92—266

Matt Mills, Clov        91— 267

Nathan Tucker, Clov    94—270

Matthew Antle, GF    92—276

Alex Dolomount, Glen    88—276

Charlie Bell, Clov    90—278

Dylan Yee, Clov        92— 278

Gregory Kehoe GLE    102—283

Luke Penney PP    96—284    

Michael Maloney, Glen    94—286

Jared Milley, Glen    90—289

Peter Goodridge, Clov    98—290

Joseph Cluney, Blom    117—340

 

Bantam girls champion

Abigail Hickey BLO 339

Junior girls’ team: Lorraine Coleman, Angela Earle and Jillian Lawlor

Junior boys’ team: Blair Bursey, Nathan Peters, Jack McCarthy

 

Course key: Blom — Blomidon, Corner Brook; Gan — Gander; GF — Grand Falls; Glen — Glendenning, GM — Grande Meadows, Frenchemen’s Cove (Burin Peninsula); St. John’s; HVR — Humber Valley Resort; PP — Pippy Park, St. John’s

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments