Top News

Students have skills — and they know how to use ‘em

Submitted photo — Winners of the 15th Annual
Skills Canada Intermediate Challenge and F.I.R.S.T Lego League Robotics Competition pose at after the awards ceremony Saturday Nov. 25. Gold, silver and bronze medals were awarded to top winners.
Submitted photo — Winners of the 15th Annual
Skills Canada Intermediate Challenge and F.I.R.S.T Lego League Robotics Competition pose at after the awards ceremony Saturday Nov. 25. Gold, silver and bronze medals were awarded to top winners.

370 junior high students competed in 15th Annual
Skills Canada Intermediate Challenge and F.I.R.S.T Lego League Robotics Competition

The winners of the Skills Canada competition held at MacDonald Junior High in St. John’s have been announced. They are:

PUBLIC SPEAKING
Gold: Momin Anwar – Macdonald Drive Junior High Silver: Sophia Ivanova – Beaconsfield Junior High Bronze: Rebecca Sellars – Carbonear Academy

TV VIDEO PRODUCTION (Team of Two)
Gold: Laura Pottle and Ashley Howe – Holy Spirit High School Silver: Russell Corbett and Tyler Vokey – St. Peter’s Junior High Bronze: Jason Wang and Devon Oldford – Macdonald Drive Junior High

GRAPHIC DESIGN
Gold: Melissa Mercer – Holy Spirit High School Silver: Abigail Galway – Holy Redeemer Elementary Bronze: Sarah Humber – EG Lambert School

WEBSITE DEVELOPMENT
Gold: Rebecca Mullett – Villanova Junior High Silver: Joshua Keyte – Macdonald Drive Junior High

IT OFFICE SOFTWARE SOLUTIONS FOR BUSINESS Gold: Autumn Penney – EG Lambert School Silver: Eli Paulin – Villanova Junior High

3D COMPUTER ANIMATION (Team of Two)
Gold: Moira Costigan and Alexandra Sparkes – Villanova Junior High

2D COMPUTER ANIMATION (Team of Two)
Gold: Dana Stanbridge and Rebecca Abbott – Macdonald Drive Junior High Silver: Avery Greening and Ethan Bursey – Villanova Junior High Bronze: Amber Kelly and Madison Morgan – Frank Roberts Junior High

CODING CHALLENGE
Gold: Natasha Long – PCSP Intermediate
Silver: Riley Whelan – Holy Spirit High School Bronze: Marcienne Theriault – Frank Roberts Junior High

JOB SEARCH
Gold: Emily Nugent-Anthony –Frank Roberts Junior High Silver: Abigail Reddick – Villanova Junior High Bronze: Meredith Jones – Juniper Ridge Intermediate School

JOB SKILL DEMONSTRATION
Gold: Madison Youden – Frank Roberts Junior High Silver: Sarah Healey – Macdonald Drive Junior High Bronze: Emily Dunn – Villanova Junior High

WORKPLACE SAFETY
Gold: Victoria Churchill – Villanova Junior High
Silver: Brooke Street – Beaconsfield Junior High Bronze: Anna Goldsworthy – Juniper Ridge Intermediate School

WIND TURBINE CHALLENGE (Team of Two)
Gold: Matthew Burridge & Marcus Paterson – Mount Pearl Intermediate Silver: James Noftall & Brady Lawrence – Frank Roberts Junior High Bronze: Nicholas Edwards & Matthew Hong – Beaconsfield Junior High

PHOTOGRAPHY
Gold: Julia Hearn – Juniper Ridge Intermediate School Silver: Shreya Parmar – Macdonald Drive Junior High Bronze: Maria O’Neill – Holy Spirit High School

IT NETWORK SYSTEMS SCAVENGER HUNT (Team of Two) Gold: Lucas Carroll & Carlos Pevida – Beaconsfield Junior. High Silver: Ethan O’Brien & Jesse Burden – Mount Pearl Intermediate Bronze: Riley Hollett & Samuel Healey – St. Peter’s Junior High

JUNIOR CHEF CHALLENGE (Team of Two)
Gold: Cora Hogg and Devyn Hogg – Exploits Valley Intermediate Silver: Julia Andrews and Kate Rowe – Macdonald Drive Junior High Bronze: Rachel Windsor and Sarah Bertrand – St. Peter’s Junior High

JUNIOR HAIRSTYLING CHALLENGE (Team of Two)
Gold: Anna Boland and Amy Goulding – Holy Spirit High School Silver: Cassidy Byrne and Hailee Hudson – Beaconsfield Junior High Bronze: Julia Haire and Sarah Walsh – Macdonald Drive Junior High

THE PITCH (Team of Two)
Gold: Emma McIsaac and Lauren Dibbon – Beaconsfield Junior High Silver: Francine Verzosa and RJ Hewitt – Leary’s Brook Junior High Bronze: Daniel Blackmore and Thomas Porter – Macdonald Drive Junior High

F.I.R.S.T. LEGO LEAGUE ROBOTICS
GOLD / 1st PLACE – Mount Pearl Intermediate SILVER / 2ND PLACE – Immaculate Heart of Mary School BRONZE / 3RD PLACE – Lakecrest Independent School

TOP PLACING SCHOOLS
1st – Villanova Junior High 2nd – Macdonald Drive Junior High 3rd – Beaconsfield Junior High

Related story: Students dive in to SkillsCanada challenge

Recent Stories