Kiwanis Festival Results

Published on February 18, 2014

The Kiwanis Music Festival of St. John’s runs until Feb. 27.

Here are the latest results from the competition, as provided by the music festival organizing committee:

Monday, Feb. 17

D.F. Cook Recital Hall - Adjudicator - Caroline Schiller

Class 1130-A  Musical Theatre - 14 Yrs. & Under

1st  Lauren Hayward 88

2nd Jane Hutchings 87

3rd  Grace MacDonald , Claire Borgaonkar 86

Class 1120-A  Musical Theatre  - 15 Yrs. & Under

1st   Madeleine Pollett 88

2nd  Amber Hynes , Noah Jacobs  87

3rd  Olivia Young , Danielle Pynn 86

Tuesday, Feb. 18

Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3460-B Piano - Solo 10 Yrs. & Under - Modern/Romantic

1st   Jason Jihwan Wang 89

2nd  Samuel Bruce  88

3rd   Jasmine Rahman 87

Class 3970-A Piano - Canadian Compositions - 11 Yrs. & Under

1st    Laura Kieley 90

2nd   George Xie   89

3rd    Emma Moores 88

Class 3950-B Piano - Canadian Compositions - 14 Yrs. & Under

1st    Elizabeth Blake   87

2nd   Heather Dormody 86

3rd   Erin Burt, Emma Cole 85

Adjudicator - Doug Dunsmore

Class 6640 - Choral - Elementary School Choirs

1st    Lakecrest Elementary Choir  89

Class 6645 - Choral - Primary School Choirs

1st    Lakecrest Primary Choir   90

Class 6636 - Choral - Choirs - Male,Female, or Mixed - Part Singing - 14 Yrs. & Under

1st    Lakecrest Chamber Choir   91

Class 6650 - Choral - Grade 2 or Grade 3 Choirs

1st    Hazelwood Grade 2 Choir   87.5

Adjudicator - Caroline Schiller

Class 1170-D Vocal - Musical Theatre - 10 Yrs. & Under

1st    Claire Donnan 89

2nd    Hayley Collins, Ashley Howe   88

3rd    Christopher Swyer, Laura Melvin 87

Class 1180-B Vocal - Musical Theatre - 9 Years & Under

1st    Liliana O’Driscoll   88

2nd   Gavin Hull, Alexander Ross, 87

3rd   Jordyn Muggeridge, Maria Whitten, Sara Benoit   86

Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3680- Piano Duets - 12 Yrs. & Under

1st    Sam Anderson & Ub Oyet   85

2nd   Aaron Greenland & Ashton Greenland  80

Class 3690 - Piano Duets - 11 Yrs. & Under

1st    Clara Argentino & Samson Argentino 89

2nd   Sasha Steeves & Rashmi Elangage 88

3rd   Lisa Bourne & Emily Meade 87

Class 3900 - Piano - Trio - Junior 12 Yrs. Under

1st    Jasmine Bridger, Daria Walsh, Kathleen Walsh   81

Class 3910 - Piano Solo for Students with 3 Yrs. Or less of Training

1st    Jewelia Grimes   86

2nd    Prita Dutta   84

3rd    Sophia Hawco, Olivia Gillespie   81

Class 3970-B Piano - Canadian Compositions - 11 Yrs. & Under

1st    Rashmi Elangage 91

2nd   Emily Meade   90

3rd    Grace Myles, Serena Piercey 89

Class 4030 - Newfoundland Composition - 10 Yrs. & Under

1st    Grace Walsh   84

2nd    Matthew McCarthy   83

Adjudicator - Doug Dunsmore

Class 2000 - Vocal Boys Solo - Unchanged Voices - 12 Yrs. & Under

1st     Nicholas Keough    88

2nd    Ian Williams    87.5

Class 1910 - Vocal Girls Solo - 9 Yrs. & Under

1st     Maggie Carew    87

2nd    Sarah Pace    86

3rd    Sara Benoit, Avery Gamble   85

Class 1020-B Vocal - Concert Group, Jr. 12-15 Yrs.

1st    Nicholas Bendzsa    89

2nd    Grace Clarke    87

3rd    Leah Hatcher   86

Adjudicator – Caroline Schiller

Class 1110-A - Vocal Musical Theatre - 16 Yrs. & Under

1st     Kyle Dalton    88

2nd    Emily Pearce, Shauna Field   87

3rd    Maria Halleran, Rachel Whelan  86

Class 1090 - Vocal - Musical Theatre - Sr. 18 Yrs. & Over

1st    Hayley Greenslade    87

2nd    Morgan Squibb   86

3rd    Kristina Porter   85

Class 1100-A Vocal Musical Theatre - 17 Yrs. & Under

1st    Alyta Langmead    88

2nd    Roland Penney    87

3rd    Aylsa O’Keefe, Carissa Abbot   86