Kiwanis Musc Festival results

Published on February 22, 2014

The Kiwanis Music Festival
of St. John’s runs until
Feb. 27. Here are the latest results from the competition, as provided by the music festival organizing committee:

February 20, 2014

West End Baptist Church - Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3980A - Piano - Canadian Compositions - 10 Yrs & Under

1st    Hannah Durdle    89

2nd   Lydia Marie Rogers, Hannah Martin   88

3rd   Ben James   87

Class 3420   Piano - Solo 11 Yrs & Under - Classical

1st    Jina Walbourne   89

2nd   Jessica Ryder    88

3rd   Lauren House   85

Class 3400-D - Piano Solo 12 Yrs & Under - Impressionist/Modern

1st    Katie Abbott   89

2nd   Jack O’Dea, Elizabeth DeVilla   88

3rd   Bridget Gatherall   87

Salvation Army - Adjudicator - Monette Gould

Class 2010 - Vocal Boys Solo - 11 Yrs & Under

1st    Ben Halfyard    87

2nd   Noah French    84

Class 2280 - Vocal Duets - Traditional (1 selection) 11 Yrs. & Under

1st    Hayley Collins & Natalie Young    86

2nd   Jayden Budgell & Amanda Michael, Maggie McCarthy & Matthew McCarthy 85

Class 1020-D Vocal Concert Group Jr. 12-15 Yrs.

1st    Alice Macgregor    90

2nd   Miranda Berge    89

3rd   Grace MacDonald    88

St. Mark’s Anglican Church - Adjudicator - Jane Davidson Snider

Class 2340-B Vocal - Musical Theatre Duets - 13 Yrs & Under

1st    Abby & Emma Schwartz 88

2nd   Sarah Mole & Ian Carroll    87

3rd    Anna James & Gabrielle Roche, Beth Hanrahan & Kate Hanrahan    85

Class 2350-B Vocal Musical Theatre Duets - 11 Yr & Under

1st    Avery Hearty & Gemma Etchegary 89

2nd   Sophie Ryan & Erin Johnson    88

3rd   Reegan Radford & Claire Bradley   87

Class 1140-D Vocal - musical Theatre - 13 Yrs. & Under

1st    Alan O’Brien    90

2nd    Maeve Collins-Tobin   89

3rd    Liam McCue, Andrew Hepditch   88

D.F. Cook Recital Hall - Adjudicator -Jane Davidson Snider

Class 2300 - Vocal - Musical Theatre Duets - Any Voices 20 Yrs. & Over

1st   Morgan Squibb & Isaac Huels-Elliott   85

Class 1110-B Musical Theatre - Any Voice - 16 Yrs & Under

1st    Adrianna Lear    89

2nd   Emma Ward    88

3rd    Ellen Maher, Caroline McDonald, 87

Class 1100-C Musical Theatre - 17 Yrs. & Under

1st    Julianne Meaney    90

2nd    Sarah Parsons    89

3rd    Michael Hand    88

Suncor Energy Hall - Adjudicators - Janet Fothergill/Frederique Vezina

Class 2120 - Vocal - Lieder, Voice & Piano - 20 Yrs & Under

1st.   Melanie Mercer   86

Class 3020-C Piano - Concert Group - Junior 15 Yrs. & Under

1st    Chelsea Abbott      87

2nd   Catherine Silotch   86  

3rd    Lyndon Boone       84

February 21

Salvation Army Citadel - Adjudicator - Monette Gould

Class 1350-A Song of Newfoundland Solo - 13 Yrs. & Under

1st   Lauren Borgaonkar   87

2nd  Caroline Sutton     86

3rd   Mackenzie Collett    85

Class 1020-E Vocal - Concert Group Jr. 12-15 Yrs.

1st    Jane Hutchings    89

2nd    Sarah Connors    88               

3rd    Sarah Mole, Bailey Collins    86

Wesley United church - Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3360 - C Piano Solo 13 Yrs. & Under - Impressionist/Modern

1st    Liam Warren    90

2nd    Bridget Barry    88

3rd    Aloysius Ducey, Emma Cole   87

Class 3380 - Piano - Solo - 12 Yrs & Under - Classical

1st    James Song    90

2nd    David Rowe   89

3rd    Frank O’Brien, Elly Furukawa    88

Class 3700 Piano - duets 10 Yrs & Under

1st    Hayley Collins & Noah Collins    87

2nd    Grace Walsh & Lauren Dibbon    86

3rd    Michael Mallay & Liam Bennett    75

Suncor Energy Hall - Adjudicator - Janet Fothergill

Class 3090 - Piano - Solo - Baroque - Over 18 Yrs

1st    Clotilde Raydon    84

Class 3070 - Piano - Complete Major Solo work Jr 17 Yrs. & Under

1st   Stephen Eckert    88

2nd   Hannah Davis - Abraham    86

Class 3020-A Piano Concert Group - Junior 15 Yrs. & Under

1st    Clara Steeves    89

2nd    Jennifer Mong    88

3rd    Cameron Bennett    82

St. Marks Anglican Church - Adjudicator - Jane Davidson Snider

Class 2350-A - Vocal - Musical Theatre Duets - 11 Yrs & Under

1st    Mary Antle & Ella Antle    88

2nd    Desiree Esperanza & Kathryn Efford    87

3rd    Maria Tizzard & Claire Hanrahan    85

Class 2340-A - Vocal Musical Theatre Duets - 13 Yrs. & Under

1st    Sarah Drover & Maeve Collins-Tobin    89

2nd    Andrew Ross & Alexander Ross    87  

3rd    Matthew & Maggie McCarthy, Emma MacDonald & Stephanie Cater   86

Class 1150-C Vocal - Musical Theatre - 12 Yrs. & Under

1st    Nicole Bussey    89

2nd    Rachel Cousins 88

3rd    Sydney Groves , Emily Bennett, Megan Fitzgerald    87

St. James United Church - Adjudicator - Frederique Vezina

Class 1660 - Vocal - Soprano Solo - 19 Yrs. & Under

1st   Siobhan Donovan    88

Class 1590 - Vocal Gospel Solo - 17 Yrs. & Under

1st    Grace MacDonald    85

2nd    Katelyn Mayo    84

3rd    Adrianna Lear    82

Class 1010-E Vocal - Concert Group - Junior 17 Yrs. & Under

1st.    Rebekah Lee    92

2nd    Allie Squires-Bavis - 80

3rd    Emily Noel    78

West End Baptist Church - Adjudicator - Victoria Warwick

Class 3960-A Piano - Canadian Compositions - 12 Yrs. & Under

1st    Nathan Jacobs    89

2nd    Joseph Dwyer    87

3rd    Amanda Davis    86

Class 3400-A - Solo 12 Yrs & Under - Impressionist/Modern

1st    James Song    93

2nd    Kate Fallows    89

3rd    Brooke King    88

Class 3430-B Piano - Solo 11 Yrs & Under - Modern/Romantic

1st    Ben Halfyard    89

2nd    Kaitlyn Manning, Laura Kieley    88

3rd    Aiden Thomas, Rachel Legge    87

Salvation Army Citadel - Adjudicator - Monette Gould

Class 1380-A Vocal Song Of Newfoundland Solo - 10 Yrs. & Under

1st    Nicole Martin    89

2nd   Stella Heald, Natalie Young, Grace Keeping  88

3rd    Hayley Collins    87

Class 1020-F Vocal - Concert Group - Jr. 12-15 Yrs

1st    Mackenzie Drover    89

2nd    Grace Nolan    88

3rd     Rubyanne Whelan    86

Wesley United Church - Adjudicator - Fiona Wilkinson

Class 7010 Brass - Concert Group - Jr. 17 Yrs. & Under

1st    Katherine Moffatt - Trumpet    87

Class 8010 - Woodwind - Concert Group - Jr. 17 Yrs. & Under

1st    Lindsay Ralph - Flute    84

2nd   Amy Short - Flute    83