Newfoundland and Labrador's first-week contingent at the Canada Games

Published on August 2, 2013
In this July 9, 2013 file photo, swimmer Owen Daly carries the provincial flag during a rally for Newfoundland and Labrador’s Canada Games team at the Provincial Sports Centre in St. John’s. Daly will get to carry the province’s colours again tonight. As flagbearer, he’ll lead Team Newfoundland and Labrador at the opening ceremonies for the 2013 Canada Summer Games in Sherbrooke, Que. Daly is also seen as one of the province’s top medal contenders in the first week of the Games.
Telegram file photo by Joe Gibbons

Athletes, coaches, managers and mission staff members representing Newfoundland and Labrador during the first week of the 2013 Canada Summer Games in Sherbrooke, Que.:

MISSION STAFF

Peter Butt        Twillingate

Colin Carroll    —    

Michelle Carroll    St. John’s

Dave Feener    Grand Falls-Windsor

Ian Flynn        Bay Roberts

Robert Goulding    Grand Falls-Windsor

Michelle Healey (chef)    St. John’s    

Jamie Jewers    Mount Pearl    

David Kennedy    Carbonear

Angela King    Flatrock

Debbie Marnell    St. John’s

Gary Martin    Mount Pearl    

Greg Pittman    Clarenville

Doug Redmond    St. John’s    

Karen Sherriffs    St. John’s    

Glenn Smith    St.John’s    

Rod Snow (ass’t chef)    Paradise

Allison Sturge    St. John’s

BASEBALL

Athletes

Shane Barnes    Gander

Colton Collins    Gander

Zack Coombs    Upper Island Cove

John Cooper    Torbay

Zack Fitzpatrick    St. John’s

Matt Flynn    Gander

Parker Gulliver    St. John’s

Tyler Hennessey    C.B.S.

Daniel Humber    Corner Brook

Colin Hunt    Mount Pearl

Redmond Hunt    Torbay

Dylan MacKenzie    St. John’s

Michael McWhirter    Corner Brook

Mattie Murphy    St. John’s

Adam Pardy    Grand Falls-Windsor

Andrew Paul    St. John’s

Brad Porter    C.B.S.

Randy Reid    St. John’s

Bradley Riggs    Upper Island Cove

Travis Taylor    Corner Brook

Coaches

Sean Gulliver    St. John’s

Mark Healy    St. John’s

Frank Humber    Corner Brook

BASKETBALL (MALE)

Athletes

Brett Bouzane    Flatrock

Colin Connors    St. John’s

Lucas Downey    St. John’s

Liam Dunphy    Mount Pearl

Nicholas Frew    Mount Pearl

David Grainger    St. John’s

Christian Greenland    St. John’s

Sean Hickey    St. John’s

Cole Long        St. John’s

Andrew Murray    St. John’s

Stephen Ryan    Mount Pearl

Brett Warren    St. John’s

Coaches

Ian Coultas    St. John’s    

Erica Kennedy    St. John’s

Manager

Devon O’Grady    —

SOCCER (MALE)

Athletes

Dawson Cole    Torbay

Josh Conway    St. John’s

Ryan Dawe    Corner Brook

Michael DeLong    St. John’s

Bobby Gamba    St. John’s

Josh Hanrahan    C.B.S.

Sean Kavanagh    St. John’s

Tyler Kirby    St. John’s

Carter Mackey    —

Owen McAleese    St. John’s

Zach Mouland    Mount Pearl

Shane Perrot    Paradise

Thomas Pieroway    —

Alex Pretty    St. John’s

Jordi Slaney    St. Lawrence

Ryan Thistle    Paradise

Jacob Westcott    St. John’s

Kyle Williams    Goulds

Coaches

Mike Power    St. John’s

Paul Slaney    St. John’s

Matthew Peddle    —

Manager

Harold Noseworthy    Mount Pearl

SOFTBALL

Athletes

Brittany Antle    Bishop’s Falls

Susan Barry    St. John’s

Natasha Buckle    C.B.S.

Mary Kate Dawson    Holyrood

Sami Kennedy    Holyrood

Callie Langmead    Flatrock

Rebecca Maher    Petty Harbour

Jillian Mason    Conception Harbour

Mariah Morrissey    Torbay

Cassie O’Leary    Holyrood

Janie O’Leary    Holyrood

Heidi Sullivan    Flatrock

Victoria Woolridge    Botwood

Hilary Young    C.B.S.

Coaches

Amy Corbett    Chapel’s Cove

Paul Smith    Upper Gullies

Manager

Lee Cose        Ferryland

SWIMMING

Athletes

Ryan Adams    Mount Pearl

Owen Daly    St. John’s

Shawn Dawson (SO)    Clarke’s Beach

Kristen Denine    Mount Pearl

Emma Dornan    St. John’s

Ryan Drover (SO)    C.B.S.

Becca Dyer    Port .Cove-St. Philip’s

Gavin Dyke    Mount Pearl

Leo Froude    St. John’s

Ryan George    Deer Lake

David Haines    C.B.S.

Nicole Head    St. John’s

Caroline Hickman    St. John’s

Stefan Hiscock    St. John’s

Lesley-Marie Lahey    Mount Pearl

Sam Leawood    Mount Pearl

Meg MacKay    St. John’s

Victoria MacKay    St. John’s

Jordan Murphy    C.B.S.

Catherine Silotch    St. John’s

Logan Slade    St. John’s

Colin Smith    St. John’s

Ally Somers    Carbonear

Nicholas Sparkes    Corner Brook

­Maggie Whelan    St. John’s

Coaches

Duffy Earle    Paradise

Brad Hutton    St. John’s

Kerry Rideout    Grand Falls-Windsor

Chris Roberts    Paradise

Keith Taylor    St. John’s

Chaperone (Special Olympics)

Mason Jeddore    —

TENNIS

Athletes

Matthew Bendzsa    St. John’s

Ian Connors    St. John’s

Josh Lehr        St. John’s

Emma Murray    St. John’s

Lydia Rowe    —

Ashley K. Stringer    St. John’s

Darcy Taylor    St. John’s

Samantha K. Vincent    —    

Coach

Alan Mackin    Paisley, Scotland

Manager

Laura Seviour    St. John’s

VOLLEYBALL (FEMALE)

Athletes

Shelena Benoit    Point Au Mal

Catherine Ducey    Mount Pearl

Krista Hogan    Stephenville

Samantha Jubinville-Mah    Victoria, B.C.

Maddie Lundrigan    C.B.S.

Lauren Miller    Oromocto NB

Drew Pardy    Grand Falls-Windsor

Alison Poynter    St. John’s

Gill Ricketts    St. John’s

Danielle Walsh    Corner Brook

Amanda Whalen    C.B.S.

Jill Snow        Bishop’s Falls

Coaches

Megan Conroy    St. John’s

Nate Wareham    Corner Brook

Manager

Terry Mosher    C.B.S.

VOLLEYBALL (MALE)

Athletes

Trent Chaffey    Herring Neck

Cohen Chaulk    Corner Brook

Joel Goodyear    Port aux Basques

Chris Hand    St. John’s

Nick Hann    Clarenville

Cody Harvey    St. John’s

Scott Holden    Gander

Alex Jurgenliemk    St. John’s

Doug Kelly    Gander

Taylor Smith    Clarenville

Jordan Smith    Clarenville

Jared Stokes    Wesleyville

Coaches

Brian Bennett     Gander (apprentice)

Luke Harris    Bonavista

Chad Richards    Random Island

Manager

Bradley Jolliffe    Clarenville

WRESTLING

Athletes

Jesse Byrne    Stephenville

Spencer Campbell    Stephenville

Josh Cole    —

Nigel Collins    St. John’s

Jack Gatherall    Bay Bulls

Victoria Hollohan    Harbour Main

Erik Joy        Paradise

Jamie Lake    Avondale

Lucia Lake    Avondale

John Mauger    Port aux Basques

Mary N. McGettigan    Harbour Main

Steven Noseworthy    Mount Pearl

Kailey Penney    Harbour Main

Bethany Power    Lourdes

Riley Power    Lourdes

Jake Reid        —

Rebecca Sparrow    Conception Harbour

Julia Wade    Conception Harbour

Katara White    Stephenville

Coaches

Randy Ralph    Mount Pearl (hd. coach)

Gerard Bennett    Kippens

Frankie Ralph    Mount Pearl

Victoria Ralph    Mt. Pearl (apprentice)

Noel Strapp    Harbour Main

Manager

Brett D’Amelio    St. John’s