Sections

Top Newfoundland and Labrador athletes recognized by premier

Published on May 18, 2017

Premier Dwight Ball presented the 13th annual Premier's Athletic's Awards to the top athletes in Newfoundland and Labrador today.

©File Photo

Premier Dwight Ball handed out more than 100 awards to the province’s best young athletes today. 

It’s the 13th year the Premier’s Athletic Awards have been presented.

The awards program provides grants ranging from $500 to $1,500 to assist young athletes in offsetting the costs associated with training and competition at the elite level.

The amount each athlete receives depends on their level of competition, and their respective accomplishments.

The Team Gushue Awards, valued at $5,000 each, were also presented at today’s event with Jillian Forsey of Kippens for athletics and Patrick Parfrey of St. John’s for rugby selected as the recipients.

The Team Gushue are presented to a male and female athlete who has excelled both athletically and academically. They are selected through an application process.

“Athletes from Newfoundland and Labrador continue to excel in sport and, with recent world stage wins, have brought much excitement to the people of the province,” Ball said in a news release.

2017 Premier’s Athletic Awards Recipients

Sport

Name

Hometown

Athletics

Josh Hamilton

St. John’s

 

Evan Knight

St. John's

 

Eric Knight

St. John's

 

Chantal Barnes

St. John's

 

Jillian Forsey

Kippens

 

Julia Howley

St. John’s

 

Jennifer Boland

St. John's

 

Camryn Bonia

St. John's

 

Erica Hayward

Mount Pearl

 

Daniel Kelloway

Mount Pearl

Baseball

Cole Tucker

Mount Pearl

 

Jaclyn Morgan

St. John's

 

Daniel Hogarth

Conception Bay South

Basketball

Sarah Morris

St. John’s

 

Caleb Sooley

Mount Pearl

 

Hannah Jardine

St. John's

 

Cole Long

St. John's

 

Hannah Green

Flatrock

 

Kelsey Crocker

St. John's

 

Jason Thompson

St. John's

 

Nathan Barker

Massey Drive

 

Brett Warren

St. John's

Boccia

Hayley Redmond

St. John's

Cross Country Skiing

Makaila Hudson

Labrador City

 

Noah Taylor

Conception Bay South

Curling

Daniel Bruce

Corner Brook

 

Michelle Taylor

St. John’s

Cycling

Ian Coxon

Gander

Diving

Jacob Billard

Logy Bay

Golf

Blair Bursey

Gander

 

Andrew Bruce

Corner Brook

Gymnastics

Abbey Dolomount

St. John’s

 

Jirah Hiscock

St. John’s

 

Jillian Hutchings

Paradise

 

Michael Drover

St. John's

 

Lauren Mills

Paradise

 

Sarah Pace

St. John’s

 

Megan Skinner

St. John’s

 

Tanner Vallis

Massey Drive

Handball

Leslie Claire Amminson

St. John's

 

Rahul Asokan

St. John's

 

Alex Carew

St. John's

 

Michael Gaulton

St. John's

Hockey

Mark Hillier

Corner Brook

 

Laura Horwood

Grand Falls - Windsor

 

Jessica Davis

Conception Bay South

 

Maggie Connors

St. John's

Karate

Samantha Au

Conception Bay South

 

James Thorne

Paradise

 

Lucas Menard

Flatrock

 

Christopher Coady

Flatrock

 

Tyson Besso

St. John's

 

Christopher Au

Conception Bay South

 

Matthew Whelan

St. John’s

Powerlifting

Julia Collins

Mount Pearl

Rowing

Alexander Brandt

St. John’s

 

Alexandra Hayward

Mount Pearl

 

Kirsten McKay

St. John’s

 

Lauren Stringer

St. John’s

 

Michael Thistle

St. John’s

Rugby

Patrick Parfrey

St. John's

 

Saul Bryant

Portugal Cove-St. Philips

 

Jacob Chow

St. John’s

 

Madeline Pickard

St. John’s

 

Emily Powell

Portugal Cove-St. Philips

Sailing

Livi Allen

St. John’s

 

Jesse Hanlon

Portugal Cove-St. Philips

Shooting

Samantha Marsh

Mount Pearl

 

Cheryl Hearn

St. Joseph's

Skating

Jakiera Rideout

Conception Bay South

 

Jenna Efford

Bareneed

 

Hayley Dalton

Conception Bay South

 

McKenna Mercer

St. John’s

 

Ashley Morgan

St. John’s

Soccer

Jessie Noseworthy

St. John's

 

Emmanuel Dolo

St. John’s

 

Nicole Torraville

St. John's

 

Bethany Hynes

Paradise

 

Alex Murphy

St. John’s

 

Sydney Walsh

St. John’s

 

Meghan Earle

Mount Pearl

Softball

Brittany McCarthy

Jerseyside

 

Mark Stack

Petty Harbour-Maddox Cove

Swimming

Abby Simms

St. John's

 

Charli LeBlanc

St. John’s

 

Kate Sullivan

St. John’s

 

Noah Cumby

St. John's

 

Laura Pittman

St. John's

 

Veronica Reid

St. John’s

 

David Haines

Conception Bay South

Synchronized Swimming

Mayah Knott

St. John’s

 

Jennifer Walsh

St. John’s

Table Tennis

Sarah Warren

Roberts Arm

 

Brianna Warren

Roberts Arm

 

Karlee Warren

Roberts Arm

 

Michael Hiscock

Bay Roberts

Taekwondo

Alexandra Green

Torbay

Tennis

Aiden Drover-Mattinen

Portugal Cove-St. Philips

 

Liam Drover-Mattinen

Portugal Cove-St. Philips

 

Jasmine Rahman

St. John's

 

Rogan Betts

St. John's

Ultimate Frisbee

Stephen Snow

St. John’s

Volleyball

Jill Snow

St. John’s

 

Emma Hackett

Clarenville

 

Sarah Dawe

Mount Pearl

 

Catherine Ducey

Mount Pearl

 

Nicholas Taylor

Corner Brook

Wheelchair Basketball

Danielle Arbour

Goulds

Wrestling

Jessica Fagan

Avondale

 

Erik Joy

Paradise

 

Jamie Lake

Avondale

 

Dennis Sutton

St. John’s