Provincial minor hockey tournaments

Published on April 19, 2017

Peewee and Midget divisions

Peewee Mega

Host: Gander/Glovertown

At Gander

Day 3

Goulds 3 Placentia Intertown 1

• Twillingate 3 Fogo/Change Islands 2

• Corner Brook 2 Bonavista 6

• Bay D’Espoir/Baie Verte/La Scie 2 Gander 4

• Placentia Intertown 3 Goulds 2

• Bay D’Espoir/Baie Verte/ La Scie 1 Bonavista 5

• Fogo/Change Islands 2 Twillingate 1

• Gander 0 Corner Brook 9

At Glovertown

Day 3

Green Bay South 1 St. Anthony 5

• Glovertown 2 Bishop’s Falls 5

• Springdale 2 Northeast 2

• CB Regional 3 Labrador West 0

• Green Bay South 6 Glovertown 3

• Springdale 4 Labrador West 1

• St. Anthony 2 Bishops Falls 1

• CB Regional 3 Northeast 2

———

• Division A

Gold: St. Anthony

• Silver: Bishops Falls

• Bronze: Green Bay South

Division B

Gold: Fogo/Change Islands

• Silver: Twillingate

• Bronze: Placentia Intertown

Division C

Gold: Corner Brook

• Silver: Gander

• Bronze: Bonavista

Division D

Gold: CB Regional

• Silver: Northeast

• Bronze: Springdale

 

Peewee A

Host: Paradise

Gold: Wolverines

• Silver: Falcons

• Bronze: Jackals

Day 3

• Wolverines 6 Falcons 1

• Scorpions 6 Hawks 2

• Cobras 2 Jackals 3

• Wolverines 3 Falcons 2

 

Peewee B

Host: Corner Brook

Gold: Northeast

• Silver: Paradise

• Bronze: Mount Pearl

Day 3

Corner Brook 2 Northeast 11

• Grand Falls-Windsor 1 Mount Pearl 5

• CB Regional 1 Paradise 1

• Northeast 4 Paradise 2

 

Peewee C

Host: Deer Lake

Gold: Bay Arena

• Silver: Labrador West

• Bronze: Clarenville

Day 3

Deer Lake 0 Bay Arena 6

•  CeeBees 3 Clarenville 2

• Labrador West 11 Gander 4

• Bay Arena 6 Labrador West 4

 

Peewee D

Host: St. John’s

Gold: Lake Melville

• Silver: Marystown

• Bronze: Southern Shore

Day 3                          

• St. John’s 0 Southern Shore 3

• Avalon 4 Lake Melville 5

• St-Pierre 0 Marystown 1

• Lake Melville 6 Marystown 1

 

Peewee E

Host: Stephenville

Gold: Stephenville

• Silver: Northeast

• Bronze: CB Regional

Day 3

Stephenville 4 Northeast 2

• Port Aux Basques 4 Mount Pearl 4

• St. John’s 5 CB Regional 6

• Stephenville 4 Northeast 2

 

Peewee F

Host: Bell Island

Gold: Bell Island

• Silver: Lewisporte

• Bronze: Harbour Breton

Day 3

Bell Island 8 Paradise 3

• Harbour Breton 6 Avalon 3

• Lewisporte 6 Goulds 3

• Bell Island 5 Lewisporte 2

 

Peewee G

Host: Grand Falls-Windsor

Gold: Straits

• Silver: Bay Arena

• Bronze: Trinity Placentia

Day 3

Paradise 0 Straits 10

• Bay Arena 5 Grand Falls-Windsor 5

• Southern Shore 0 Trinity Placentia 6

• Straits 9 Bay Arena 1

 

Peewee H

Host: Beothic

Gold: Beothic

• Silver: Marystown

• Bronze: St. John’s

Day 3

Stephenville 1 St. John’s 4

• Marystown 2 Beothic 8

• Botwood 3 United Towns 3

• Beothic 10 Marystown 0

Peewee I

Gold: Churchill Falls

• Silver: Gros Morne

• Bronze: Northeast

Day 3

Churchill Falls 5 Bay Arena 2

•  CeeBees 2 Norhteast 5

• Churchill Falls 3 Gros Morne 2

 

Midget A

Host: Avalon 1

Gold: Mount Pearl

• Silver: Gander

• Bronze: CB Regional

Day 3

Gander 4 CB Regional 1

• CB Regional 4 Avalon 1

• Mount Pearl 5 Gander 2

 

Midget B

Host: Marystown

Gold: Marystown

• Silver:  CeeBees

• Bronze: Bay Arena

Day 3

• Marystown 4 Bay Arena 1

•  CeeBees 4 Straits 3

• Northeast 1 Paradise 4

• Marystown 2  CeeBees 1

 

Midget C

Host: Mount Pearl

Gold: Deer Lake

• Silver: Lewisporte

• Bronze: Labrador West

Day 3

Lewisporte 2 Deer Lake 3

• Grand Falls-Windsor 3 Mount Pearl 2

• Labrador West 4 Trinity Placentia 3

• Deer Lake 2 Lewisporte 1

Midget D

Host: Placentia Intertown

Gold: Goulds

• Silver: Bonavista

• Bronze: Stephenville

Day 3

• Lake Melville 4 Bishops Falls 3

• Placentia Intertown 2 Goulds 5

• Bonavista 4 Stephenville 4

• Bonavista 1 Goulds 7

 

Midget E

Host: St. Anthony

Gold: St. Anthony

• Silver: Clarenville

• Bronze: St. John’s

Day 3

St. Anthony 5 St-Pierre 0

• Clarenville 6 CB Regional 0

• St. John’s 7 Botwood 3

• St. Anthony 3 Clarenville 1

 

Midget F

Host: Northeast

Gold: Fogo/Bay D’Espoir

• Silver:Gander

• Bronze: Northeast

Day 3

Northeast 6 Sheshatshiu 3

• Port Aux Basques 9 Goulds 6

• Gander 3 Fogo/Bay D’Espoir 0

• Gander 3 Fogo/Bay D’Espoir 8

 

Midget G

Host: Springdale

Gold: United Towns

• Silver: Avalon

• Bronze: Green Bay South

Day 3

Southern Shore 3 Avalon 0

• Harbour Breton 10 Springdale 0

• Green Bay South 2 United Towns 0

• United Towns 3 Avalon 0

 

Midget H

Host: Twillingate

Gold: Marystown

• Silver: Twillingate/NWI

• Bronze: Paradise

Day 3

Twillingate/NWI 6 Beothic 3

• Paradise 5 Beothic 3

• Marystown 5 Twillingate/NWI 2

 

Midget I

Host: Bay Arena

Gold: Bay Arena

• Silver: Churchill Falls

• Bronze: Torngat Mountains

Day 3

Bay Arena 3 Churchill Falls 3

• Torngat Mountains 7  CeeBees 4

• Bay Arena 5 Churchill Falls 4

 

Midget J

Host: Baie Verte

Gold: Bell Island

• Silver: Lewisporte

• Bronze: Bay Arena

Day 3

Bell Island 6 Lewisporte 4

• Bay Arena 3 United Towns 5

• Lewisporte 0 Bell Island 4